امروز : دوشنبه 17 مرداد 1401
Today : Monday 8 August 2022
header
چگونه کلانژیت اسکلروزان اولیه درمان می شود؟

چگونه کلانژیت اسکلروزان اولیه درمان می شود؟

درمان کلانژیت اسکلروزان اولیه شامل:

  • کلستیرامین (Questran (کلسترامین)) و یا ریفامپین (Rifadin) برای کاهش خارش
  • آنتی بیوتیک برای عفونت، به طور خاص کلانژیت
  • ویتامین D و کلسیم برای جلوگیری از از دست رفتن استخوان (پوکی استخوان)
  • ERCP را با اتساع با بالون و / یا استنت گذاری (روش است که در آن مجاری صفراوی باز کشیده) برای اسکلروزان اولیه کلانژیت بیماران مبتلا به غالب تنگی مجرای خارج کبدی
  • پیوند کبد در بیماران مبتلا به سیروز پیشرفته

داروها

بسیاری از داروها مانند اورسودیل (UDCA)، پردنیزون، متوترکسات (Rheumatrex، Trexall)، کلشی سین ، 6 مرکاپتوپورین، تاکرولیموس (پروگراف)، سیکلوسپورین (Neoral، Gengraf)] به درمان کلانژیت اسکلروزان اولیه مطالعه قرار گرفته است. به جز در مورد پردنیزون برای خود ایمنی فرم هپاتیت همپوشانی کلانژیت اسکلروزان اولیه، هیچ کدام از داروهای دیگر به نفع سازگار در بقا نشان داده اند و یا کاهش نیاز به پیوند کبد.

UDCA

اورسودیل (UDCA) یک اسید صفراوی است که به صورت خوراکی داده شده و جایگزین سایر اسیدهای صفراوی در بدن است. UDCA اعتقاد بر این است برای محافظت در برابر اثرات مخرب دیگر اسیدهای صفراوی در سلول های کبدی و نیز وادار به تشکیل آنتی اکسیدان ها. UDCA دارو بیشتر گسترده مورد مطالعه برای کلانژیت اسکلروزان اولیه است. در دوز استاندارد (15 میلی گرم / کیلوگرم / روز)، نشان داده شده است به منظور بهبود خستگی و بهبود سطح خونی آنزیم های کبدی در بیماران مبتلا به کلانژیت اسکلروزان اولیه. UDCA در حال حاضر اگر بدتر شدن خارش و یا زردی وجود دارد. با این حال، هنوز هیچ مدرک قطعی که UDCA در واقع طولانی زندگی و یا کاهش نیاز به پیوند کبد در بیماران مبتلا به کلانژیت اسکلروزان اولیه وجود دارد.

درمان تنگی غالب

تنگی غالب تنگی عمده در مجرای صفراوی خارج کبدی می باشد. تنگی غالب در مجرای صفراوی خارج کبدی رخ می دهد در 7٪ -20٪ از اسکلروزان اولیه کلانژیت بیماران. در بیماران کلانژیت اسکلروزان اولیه انتخاب شده با تنگی غالب، ERCP و اتساع با بالون (کشش) از تنگی می تواند نشانه ها و سطوح خونی غیر طبیعی آنزیم های کبدی و بیلی روبین را بهبود بخشد. برخی از پزشکان نیز معتقدند که اتساع موفق تنگی غالب خطر ابتلا به کلانژیت کاهش می یابد. با این حال، ERCP و اتساع تنگی غالب باید در مراکز با پزشکان با تجربه انجام می شود. در ERCP، پزشکان اغلب نیز انجام سیتولوژی با قلم مو از تنگی غالب برای حذف کلانژیوکارسینومای.

جراحی درمان دیگری برای تنگی مجرای صفراوی خارج کبدی غالب در بیماران کلانژیت اسکلروزان اولیه است. در بیماران با دقت انتخاب شده، جراحی و خارج کردن تنگی به دنبال ایجاد یک choledocho-ژژنوستومی (عبور از مصنوعی برای صفراوی تشکیل شده توسط اتصال مجرای صفراوی از بالا تنگی مستقیما به روده کوچک) می تواند نشانه بهبود، به تاخیر انداختن پیوند کبد، و پایین تر خطر ابتلا به کلانژیوکارسینومای. با این حال، چند جراحان توصیه عمل جراحی برداشتن تنگی غالب زیرا آنها نگران آن است که زخم در اطراف کبد از جمله جراحی پیوند کبد در آینده پیچیده تر می باشد.

پیوند کبد

حتی با مدیریت مدرن، ترین اسکلروزان اولیه کلانژیت بیماران در عرض 10 سال از زمان تشخیص بدون پیوند کبد می میرند. پیوند در حال حاضر درمان قطعی در بیماران کلانژیت اسکلروزان اولیه با سیروز پیشرفته و نارسایی کبد. زنده ماندن یک سال بعد از پیوند 85٪ -90٪ است، و بقای پنج ساله به عنوان بالا به عنوان 85٪ است. دلایل برای پیوند کبد در بیماران مبتلا به کلانژیت اسکلروزان اولیه شبیه به کسانی که در فرم های دیگر از پایان مرحله بیماری کبدی . آنها عبارتند از:

  • خونریزی داخلی ناشی از پارگی واریس های مری
  • آسیت شدید مقاوم به درمان پزشکی باشد
  • قسمت مکرر از کلانژیت باکتریایی
  • آنسفالوپاتی کبدی

کلینیک مایو ابداع یک مدل به ثمر رساند برای کمک به پزشکان پیش بینی طول عمر بیماران کلانژیت اسکلروزان اولیه با پیوند کبد است. این مدل شامل سن، سطح خونی بیلی روبین، آلبومین، AST و سابقه خونریزی از واریس های مری. این مدل نشان می دهد که زمانی که نمره بیمار تخمین می زند 6 ماه زنده ماندن کمتر از 80٪ است، بیمار باید برای پیوند کبد در نظر گرفته شود.

پزشکی توسط Venkatachala موهان، MD بررسی. صفحه های خبره داخلی با تخصص در گوارش

منابع و مراجع:

"شیوع، بروز و تاریخ طبیعی از اسکلروزان اولیه در یک جمعیت قومی متنوع کلانژیت."
BMC پزشکی. 2011
http://www.biomedcentral.com/1471-230X/11/83

"کلانژیت اسکلروزان اولیه: اپیدمیولوژی و پاتوژنز"
uptodate.com


       .: نظر شما در مورد این مطلب:.
نام *:
 ایمیل :  
نظر شما *
لطفا حاصل عبارت را در باکس زیر وارد نمایید : *
44
به علاوه
6
=
     
کلمات مرتبط
اسناد شرکت
باعضویت درخانواده کاستلیناازجشنواره هامطالعه شوید

نام کاربری:
کلمه عبور:
کانال داروسازی اینترنشنال

اطلاعات عمومی

کنکاش سایت
آمار
شروع شمارش: 1391-03-19
کل بازدید ها: 34217352
بازدید کننده: 32443222
بازدید های امروز: 10325
بازدید های دیروز: 15929